APY Nedir Kripto ve APY Hesaplama

APY nedir, kripto sektöründe özellikle pasif gelir elde etmek isteyenlerin Binance gibi kripto para borsalarında karşılarına çıkan bir sorudur. APY ne demektir? Annual Percentage Yield‘in kısaltmasıdır. APY Türkçesi nedir? Yıllık Yüzde Getiri manasına gelmektedir. Kripto sektöründe APY oldukça sık kullanılıyor. Örneğin Binance APY ne demek? Sorusuna yanıt arayacak olursak bir coin üzerinden gidelim. An itibariyle Binance kazanmak için katıl sekmesinde rastgele bir coin $TOMO coini örnek verelim. Bu tamamen rastgele bir seçim, TOMO coin hakkında geniş bir bilgim şimdilik yok. Stake yapılması gereken bir coin olduğunu da ifade etmiyorum, örnek üzerinden gideceğiz. 60 Gün kilitli staking ile %14,79 Tah. APY ibaresi var. Bu ibare şu anlama geliyor: Tahmini yıllık yüzde getirisi %14,79’dur, tahmini değeri aştığı veya altında kaldığı durumlar Binance gibi borsalarda nadiren olur.

APY Nedir Kripto ve APY Hesaplama

APY Hesaplama

APY hesaplama kısmına da örnek üzerinden devam edelim. Değerinden bağımsız olarak 60 gün kilitli staking ile %14,79 APY sonucunda 100 adet $TOMO coin bize 102,43 $TOMO coin olarak gelir. %14,79 getiri yıllık ifade edildiği için ancak bir yıl stake ile 100 coin 114,79 coin olarak ödenir.

Binance APY Nedir

Binance APY ile yukarıda bahsedilen genel APY tanımı arasında bir fark yoktur. Kripto sektöründe de APY terimi aynı şeyi ifade eder. Binance üzerinden bir stake işlemi gerçekleştirmeniz halinde Binance’in coinler üzerinden sağladığı APY ile kazanç gerçekleşir.

7 Günlük APY Hesaplama

7 Günlük, günlük, aylık, üç aylık her şekilde APY hesaplamanın kolay bir yolu var. Yukarıdaki örnekle devam edelim, 7 günlük APY ile kazanç 100 coin başına 0,28 coin ödemesi yapılır. Yani 7 günün sonunda 100,28 coin olarak stake’i geri alırız.

Hesaplamak için izlenen yol ise basit: 14,79/365 ilk işlemimiz. Bu işlem ile günlük kazancımızı hesap etmiş oluyoruz. Günlük kazanç ortaya çıktıktan sonrası daha da kolay. kaç günlük bir kazancı hesaplamak istiyorsak sonucu onun ile çarpıyoruz yani 0,04×7(gün sayısı). Hepsi bu.

Son olarak bir de modelleyelim:

APY/365xGün sayısı

Telegram ve Twitter aracılığıyla kripto haberlerinden, kripto blog içeriklerinden anında haberdar olabilirsiniz. FUD nedir, FUD yapmak ne demek? Konumuz için linke tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x