BTC Korku ve Aç Gözlülük Endeksi Nedir

BTC korku ve aç gözlülük endeksi yatırımcıların sık sık karşısına çıkan bir ibaredir. Bitcoin, korku ve aç gözlülük endeksinin düşmesi, yükselmesi sürekli konuşuluyor. Bu endeksin ne olduğu, ne işe yaradığı ve bizim bundan ne anlamamız gerektiğine bakacağız. Bitcoin korku endeksi kripto piyasalarına da bir noktada yön veriyor. Veya yön bulmasında yardımcı oluyor da diyebiliriz. BTC korku ve aç gözlülük endeksi nedir? Sorusuna verilecek en kısa cevap ise şudur: Endeks her zaman 0-100 arası bir değere sahip. Düşük olduğu zamanlarda korku, yüksek olduğu zamanlarda aç gözlülüğü ifade ediyor.

Bitcoin Korku ve Aç Gözlülük Endeksi

Kripto para piyasasında volatilite yüksek olduğu için topluluk hareketleri çok şey ifade ediyor. Örneğin daha önceki bir konuda da bahsetmiş olduğumuz FUD, insanların korkuya kapılmasına neden oluyor. Bitcoin korku endeksi 0-20 arasında aşırı korku, 20-40 arasında korku, 40-60 arasında normal, 60-80 arasında aç gözlülük, 80-100 arasında ise aşırı aç gözlülük ifade ediliyordur.

BTC Korku ve Aç Gözlülük Endeksi Nedir

Bitcoin Korku Endeksi Nereden Bakılır

BTC korku endeksine bakabileceğiniz birkaç adres var. Esas kaynak alternative.me adresidir, buradan bakabilirsiniz. Fakat sürekli siteyi takip etmek istemiyorsanız Kripto Kalesi olarak bizi takip edin. Buradaki kaynaktan alarak biz de güncel olarak yayınlayacağız. Telegram ve Twitter adreslerimizde de günlük ve haftalık korku endeksi paylaşımları yapıyoruz.

BTC Korku ve Aç Gözlülük Endeksi Ne İşe Yarar

Bu endeks temel olarak piyasanın, an itibariyle nasıl bir hareket içerisinde olduğunu gösteriyor. Örneğin aşırı korku ve korku zamanlarında satıcılı bir piyasa vardır. Yani piyasa ya düşüyordur ya da düşüş eğilimindedir. Aç gözlülük ve aşırı aç gözlülük ise piyasanın yükselişte olduğunu gösterir. Aşırı kısımlar tehlikelidir. Herkes alırken sat, herkes satarken al stratejisini kullananlar için: Aşırı korku alım, aşırı aç gözlülük de satım için idealdir. Yatırım ciddi bir iştir, lütfen siz de ciddiye alın ve yatırım yaparken dikkatli hareket edin.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x