Coinbase Hindistan ‘da Kripto Para Ödemelerini Askıya Aldı

Amerika’nın en büyük borsası olan Coinbase Hindistan borsasında baze ödemelerini askıya almaya başladı. Güney Asya alt kıtasındaki lansmanından sadece 3 gün sonra Hintli kullanıcılar için United Payments Interface (UPI) ödeme hizmetlerini durdurdu. UPI, Coinbase’in Hindistan hizmetlerinde satın alma işlemlerini kolaylaştıran Hindistan Ulusal Ödeme Şirketi (NPCI) tarafından yönetilen ödeme portalıdır. Borsa Hintli kullanıcılar için web sitesinde ödeme yöntemi bilgileri zaten güncel kullanıcılar için Anında Ödeme Hizmeti (IMP) üzerinden işlem yapmalarını tavsiye etti. Ayrıca NPCI, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) Maliye Bakanlığı’na bağlı bir özel bölümdür.

Mali haber kuruluşu Business Standard, 11 Ninsan’da Coinbase’in Hindistan’daki durumu uygun çözümler ile düzeltmeye çalıştığını ve “yerel beklentilerle uyumlu olunmasını sağlamak için NPCI ve diğer ilgili makamlarla birlikte çalışmaya kararlı olduğunu” belirtti.

NPCI, 7 Nisan’da yaptığı açıklamada, Coinbase hizmetlerinin piyasaya sürdüğünü duyurduktan sonra bile RBI’nin Birleşmiş Ödemeler Arayüzü’nü kullanan herhangi bir kripto borsasının yasal durumunu tanımadığını belirtti. Askıya alınmasının sebebinin bu yorumdan dolayı kaynaklanmış olduğu düşünülüyor.

“UPI kullanılarak Kripto para birimlerinin satın alınmasıyla ilgili bazı medya raporlarına atıfta bulunarak, National Payments Corporation of India, UPI kullanan herhangi bir kripto borsasından haberdar olmadığımızı açıklığa kavuşturmak istiyor.”

Coinbase Hindistan
Coinbase Hindistan

Coinbase Hindistan kullanıcıları, hizmetin aniden kesilmesinden rahatsız gözükmüyor. Crypto India Youtube kanalı kurucu ortağı olan Aditya Singh, 11 Nisan’da 210.000 takipçisine tweet attı ve şunları söyledi “Bu yeni değil, Hindistan borsaları da 2018’den beri ödeme hizmeti sorunlarıyla karşı karşıya.”

Coinbase, NPCI açıklamasından birkaç gün sonra Hindistan’da UPI hizmetini devre dışı bıraktı.

Bu yeni değil, Hindistan borsaları da 2018’den beri ödeme hizmeti sorunuyla karşı karşıya.

Garip gerçek – Gerçek kumar uygulamaları, kripto borsaları yabancılaştırılırken uygun ödeme hizmeti desteği alıyor.

— Aditya Singh (@CryptooAdy)  10 Nisan 2022

Bu noktada, hintli kripto yatırımcıları muhtemelen ticaret hizmeti edilebilirliğinde istikrarsızlığa alışkın olduğu belirtiliyor. Hindistan Merkez Bankası başkan yardımcısı T. Rabi Sankar gibi bazı hintli yetkililer, tam bir yasağı desteklemeye hazır olduklarını söylüyor. Bununla birlikte ülke 31 Mart’ta kumar vergisine benzer bir şekilde kripto yatırımlarında %30’luk bir vergi getirileceğini belirtti. Fakat şuana kadar böyle bir şey yaşanmadı.

Güncel kripto haberlerini sosyal mecralardan da takip etmek için telegram ve twitter adreslerimizi takip edebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x