FUD Nedir, Bitcoin FUD Yapmak Ne Demek?

FUD nedir, Bitcoin fud yapmak ne demek? Kripto para borsalarında işlem yapanların mutlaka duymuş olduğu bir terimdir. FUD, fud yaymak veya fud yapmak ne anlama gelir? İngilizce Fear, uncertainty, and doubt‘un kısaltmasıdır. Türkçe meali ise: Korku, belirsizlik ve şüphe. Kriptoya has bir terim olmayıp, kripto ile de ortaya çıkmamıştır. 1900’lü yılların başlarında ortaya çıkmış, halkla ilişkilerde kullanılmıştır. Fakat sonraları daha çok bir borsa terimi hâlini almış ve FUD şeklinde kısaltılarak kullanılmaya başlanmıştır.

FUD Nedir

FUD nedir sorusuna kelime manası ve kökeni itibari ile yukarıda cevap verdik. Merak edilen yönüyle ise FUD; korku, belirsiz ve şüphenin yayıldığı zamanı temsil eder. Borsada da korku, belirsiz ve şüphe mutlaka düşüşe sebep olur. Çünkü yatırımcılar bu duygulara kapıldıklarında çoğunlukla nakite geçme eğilimi gösterirler. Bunun için FUD’un yayılmasını çoğu yatırımcı istemez, olumsuz bir durum olması da bundan dolayıdır.

FUD Nedir, Bitcoin FUD Yapmak Ne Demek?

FUD Yapmak Ne Demek, Bitcoin FUD’u Nedir?

FUD yapmak ne demek sorusuna gelince, insanları özellikle yatırımcıları korku, belirsiz ve endişe durumlarına sokmak diye cevaplayabiliriz. Örneğin Bitcoin FUD’u için zamanında Elon Musk’ın yaptığı şeyleri örnek verebiliriz. Mutlaka hatırlarsınız, Bitcoin enerji konusundan dolayı olumsuz yorumlar nedeniyle piyasada bir düşüş yaşanmıştı. Tam olarak FUD olayı böyle oluyor, ortaya olumsuz bir söylem çıkıyor. Bu söylem yatırımcılarda korku, belirsiz ve şüpheye bazen sadece birine bazen hepsine birden sebep oluyor. Durum bundan ibaret.

FUD Dalgası Nedir?

FUD dalgası, ortaya çıkan korkuya, belirsizliğe ve endişeye sebep olacak durumun hızla yayılmasıdır. Takdir edersiniz ki bu da Twitter, haber siteleri gibi durumun yayılmasını kolay hale getiren mecralarda mümkün oluyor. Belirli bir kitleye hitap edebilen kişiler de yukarıda verdiğimiz Elon Musk örneğindeki gibi büyük ölçekte olmasa da bu konuda etkili olabiliyor.

FUD Haber Nedir

FUD haber de esasen yukarıda bahsettiğimiz şeylerden farklı değil. Bu etkiye sahip olan haberler için FUD haber diyoruz.

Telegram ve Twitter adreslerimizde de aktif olarak kripto sektörüne dair bilgileri, haberleri ve duyuruları güncel olarak yayınlıyoruz. Sözlük kategorimizde kripto sektöründe kullanılan terimleri bulabilirsiniz. Kripto para işlem çifti konumuz için de linke tıklamanız yeterli.

5 1 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x