Kripto Para İşlem Çifti Nedir

Kripto para işlem çifti nedir sorusu piyasaya yeni adım atanların ilk merak ettiği sorulardan biri. Çünkü kripto para piyasalarında işlem yaparken işlem çiftlerini kullanmak mecburiyetindeyiz. Örneğin herhangi bir kripto oara borsasından Bitcoin satın alacağımızı düşünelim. Eğer Binance TR, Paribu, BTCTürk gibi yerel borsalardan alacaksak çoğunlukla BTC/TRY işlem çiftini kullanıyoruz. Bu işlem çifti Bitcoin’i Türk Lirası ile satın alıp, Türk lirası olarak satacağımızı gösteriyor. Eğer Binance, Kucoin, Gateio vesaire gibi global bir borsadan işlem yapacaksak: BTC/USDT gibi dolar endeksli kripto paralarla olan işlem çiftini kullanıyoruz. Alım satım çifti de işlem çifti ile aynı şeydir.

Binance İşlem Çifti Nedir

Esasen yukarıdakinden farklı bir şey değildir. Fakat Binance kripto para borsasının kendi stabilcoin’i olduğundan, Binance’de ana ekranımızda BTC/BUSD işlem çiftini görüyoruz. Hepimizin bildiği ilk coin olduğu için Bitcoin örneğini veriyorum yoksa ETH, XRP gibi daha pek çok işlem çifti de elbette yer alıyor.

Binance İşlem Çifti Nedir kriptokalesi
Binance İşlem Çifti Nedir kriptokalesi

Binance Hangi Para Birimi Kullanılmalı

Kripto para borsalarından ülkemizde de çok kullanılan, Binance hangi para birimi kullanılmalı konusu pek önemsenmiyor olsa da çok önemlidir. Yalnızca Binance de değil, tüm kripto para borsalarında kullandığınız kripto para birimi, işlem çifti önemli. Çünkü bir kripto para biriminin fiyatı her işlem çiftinde aynı değer kazancı veya aynı değer kaybını yaşamaz.

Borsalarda farklı paritelerde işlem çiftleri görüyoruz. Örneğin ETH/BTC işlem çiftleri de mevcut. ETH/USDT ve ETH/TRY işlem çiftlerine de bakacak olursak: An itibariyle; ETH/USDT %5,06 değer kazandı. ETH/BTC %0,65 değer kazandı. ETH/TRY ise %4,86 değer kazandı. Gördüğünüz gibi her paritede farklı oranlar yer alıyor.

Burada görüldüğü gibi kullandığınız para birimi ve işlem çiftine doğru karar vererek işlemlerinizi yapmanız halinde daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Her zaman söylediğimiz gibi yatırım ciddi bir iştir. En basit meseleden en ikircikli meseleye kadar tüm noktalarda dikkatli hareket etmek faydalı olacaktır. Kripto işlem çifti nedir hakkında sorularınız varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Kripto haberlerinden ve bilgi içeriklerinden erken haberdar olmak için: Telegram ve Twitter adreslerimizi takibe alabilirsiniz. DAO nedir, Kripto DAO projeleri konumuz için linke tıklayabilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x