Web 3.0 Nedir? Web 3.0 Özellikler ve Önemi Nelerdir?

Günümüzde teknoloji çok hızlı gelişmektedir. Bu gelişimlerin en başında gelen web kavramı 1980 yılında ilk olarak Web 1.0 olarak söylenmekteydi. Web 1.0 kavramında kullanıcılar çok kısıtlı idi ve bilgi sadece tek taraflı olacak şekilde gerçekleştiriliyordu. Örneğin kişisel blog, kişisel web siteleri ve bunlara benzer web siteleri görmek mümkün değildi. Eğer web kavramı evrimleşmemiş olsaydı şuan bu yazıyı okuyamıyor olacaktınız 🙂 İnternet çok hızlı gelişti ve 2004 yılında ilk olarak O’Reilly Media tarafından Web 2.0 kavramı ortaya atıldı. Web 2.0 kavramında internet alemi bir seviye daha atlayarak toplumsal iletişim sitelerinin olduğu ve kullanıcılara bilgi vermek amacıyla wiki sayfalarının oluşturulduğu bir döneme açıldı. Bunların yanında şuan günümüzde gördüğünüz Youtube, Facebook, Skype ve aklınıza gelebilecek çoğu site Web 2.0 kavramı ile gündeme gelmiştir. Bugün sizlere Web 3.0 nedir hakkında bilgilerimizi sunacağız.

Web 3.0 Nedir?

Web 3.0 kavramı aslında Web 2.0 kavramı ortaya çıktından 2 yıl sonra New York Times yazarı John Markoff tarafından ortaya atılmıştır. Fakat son zamanlarda bu kadar fazla popüler olmasındaki neden Block Chain teknolojisinin web 3.0 kavramını tam anlamıyla evrimleştirmesiydi. Web 3.0 kavramını diğer bir adı olan “Semantik Web” olarak ta duymuş olabilirsiniz. Web 3.0 kavramı kripto ile birlikte popüler olsa da aslında yapay zeka ile desteklenmiş veya makine öğrenmesi algoritmaları ile kendini geliştiren sistemler de bu kavrama dahildir. Kısacası web 3.0 nedir sorunuza web 3.0 merkezi olmayan, tek bir hesap ile platformlar arasında geçiş yapabildiğiniz uygulamalara verilen addır.

Web 3.0 nedir
Web 3.0 nedir

Web 3.0 Özellikleri

Bu başlık altında sizlere web 3.0 kavramının özelliklerinden bahsedeceğim. Özelliklerini sizlere madde madde açıklayacağım. İşte web 3.0 özellikleri;

  • Açık kaynak kodlu sistemler üzerinde çalışmalı,
  • İletişim protokolleri güvenli ve doğrulanabilir olmalı,
  • Kişinin mahremiyet haklarına ve bilgilerini saygılı olunmalı,
  • Çevrim sezgisel arama ve semantik çalışma sistemi,
  • Makine öğrenmesi ve yapay zeka algoritmaları ile desteklenmesi,

Daha birçok farklı özelliği barındıran web 3.0 kavramının en temel özelliklerinden bahsetmiş olduk.

Metaverse ve Kripto Para ile İlgisi

Web 3.0 kavramının bel kemiği olan Block zincir teknolojisini kullanan metaverse ve kripto paralar web 3.0 ile doğrudan orantılıdır. Kripto paralar açık kaynak şeklinde tasarlanır ve güvenli bir altyapı ile kullanıcılara sunulmaktadır. Bunun yanında en temel özelliği olan merkeziyetsiz kavramı oldukça önemli rol oynamaktadır.

Telgram ve twitter adreslerimizde de aktif olarak güncel haberleri paylaşıyoruz! Dilerseniz takip ederek kripto haberlerine sosyal medyadan da en güncel şekilde ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x